تازه ترین اظهار نظر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن

به تازگی ، پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با حضور در ایسنا مصاحبه ای با این خبرگزاری  درباره آخرین وضعیت پروزه پدیده شاندیز ، بوستان مادر، وضعیت ساخت و ساز در ارتفاعات شهر تهران و ورود شورای عالی شهرسازی و معماری به بافت های فرسوده و…داشته است.

متن کامل این مصاحبه را در این پیوند می توانید ببینید

از آنجاییکه این مصاحبه بسیار  مفصل و راجع به موضوعات گوناگون بوده است من تنها بخش های مربوط به زمین های ارتفاعات و تعاونی های مسکن را در زیر آورده ام .

پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی

پیروز حناچی

گزارش تعرض به خارج از محدوده تهران دریافت نشده است

حناچی در پاسخ به وضعیت نامناسب ساخت و سازها در ارتفاعات شمال تهران اظهار کرد: در طرح جامع گذشته، محدوده ی شهر تهران با سه تراز ارتفاعی مشخص می شده است. این محدوده در بخش غربی تهران یعنی از بخش انتهایی غربی تا دره ی کن با تراز ارتفاعی ۱۴۰۰ متر، بخش میانی یعنی از دره ی کن تا دره ی فرحزاد با تراز ارتفاعی ۱۶۰۰ متراز سطح دریا و بخش شرقی تهران یعنی از دره فرحزاد به سمت شرق با تراز ارتفاعی ۱۸۰۰ متر تعریف می شد.

وی با بیان این‌که در طرح جامع جدید محدوده ی شهر تهران نه با تراز ارتفاعی، که بر اساس یک محدوده ی خطی که بر روی نقشه ترسیم شده تعریف می شود گفت: در واقع دیگر تراز توپوگرافی مطرح نیست. محدوده ی شهر یک خط است که مانند کمربندی دور شهرها کشیده شده است. در این محدوده ی جدید، در مواردی به ضرورت از تراز ارتفاعی ۱۸۰۰ بسیار پایین تر آمده ایم و در مواردی هم به بالاتر از این تراز رفته ایم.

وی در ادامه گفت: اما بخش هایی وجود دارد که قبل از تهیه طرح جامع تهران شکل پیدا کرده‌اند، مانند نقطه ورودی تله کابین توچال که ساخت و ساز های بخش شمالی این نقطه بالاتر از تراز ۱۸۰۰ متر است.

وی در ادامه درباره کنترل تراز شمالی در شهر تهران اظهار کرد: ما گزارشی دال بر تعرض به خارج از محدوده شهر و مصوبه طرح جامع دریافت نکرده‌ایم. از طرفی اگر چنین اقدامی در هر کدام از شهرهای ایران اتفاق بیفتد شورای‌عالی شهر سازی ومعماری ایران وظیفه برخورد و کنترل موضوع را بر عهده خواهد داشت.

معاون معماری و شهرسازی آخوندی خاطرنشان کرد: البته ممکن است در قسمت هایی که داخل محدوده است از حد تراکم طرح های تفصیلی خارج شوند، اما بعید است از خط محدوده تهران تجاوز صورت گیرد و ما گزارشی در این زمینه نداشته‌ایم.

تعاونی ها عمده ترین زمین های خارج از محدوده را تشکیل می دهند

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این‌که در طرح جامع شهر تهران حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع از محدوده تهران کاسته شده است که عمدتا مربوط به ارتفاعات در این شهر است گفت: این بخش ها عمدتا مربوط به تعاونی‌های جهاد کشاورزی است.
حناچی افزود: بعد از انقلاب حدود هزار هکتار از زمین های منابع طبیعی به تعاونی های جهاد کشاورزی واگذار شد که عمدتا در مناطق مرادآباد، سوهانک، فرحزاد، ازگل، زیتون، دارآباد، زردبند و سرخه‌حصار قرار داشتند. در طرح جامع فعلی این مناطق به طور کامل از محدوده تهران خارج شده‌اند.

وی با اشاره به این‌که عمده ترین زمین هایی که از محدوده ی تهران خارج شده مربوط به تعاونی ها بوده که حدود هزار هکتار است، ادامه داد: فشار زیادی از جانب این تعاونی ها وجود دارد، حدود ۲۳ هزار عضو دارند و زمین های مذکور حدود دو دهه ی پیش از سوی منابع طبیعی به آنها واگذار شده است.

حناچی تاکید کرد: از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری موضوع را در دولت مطرح کرده ایم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که در هفته های گذشته موضوع در دولت مطرح شده گفت: این تعاونی ها مجموعا معادل یک شهر صد هزار نفری هستند که به صورت متمرکز امکان چنین بارگذاری در شهر تهران وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل موضوع به دولت رفته و در حال حاضر در حال بررسی است و راه حل هایی برای آن درنظر گرفته شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

2 فکر می‌کنند “تازه ترین اظهار نظر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن

 1. بهارک علیمرادپور

  باعرض سلام واحترام.جناب آقای خسروی آیا منظور آقای حناچی دادن مجوز ساخت به زمینهایمان است یا چیز دیگری است. .

  پاسخ
  1. admin نویسنده

   با درود

   من دو نکته مهم در صحبت های آقای حناچی دیدم :

   نخست آنکه ، معیار محدوده شهر دیگر ارتفاع نیست . بلکه خط فرضی است که دور شهر کشیده شده است .بدین ترتیب، برخی نقاط با ارتفاع زیر ۱۸۰۰ بیرون محدوه شهر قرار می گیرند و برخی نقاط با ارتفاع بالای ۱۸۰۰ درون محدوده . خوب حالا ما باید بررسی کنیم که زمین ما با این معیار تازه درون محدوده است یا بیرون آن؟و نکته مهم آنکه ، زمین فرحزاد در محدوده ای واقع شده است که تراز ارتفاعی آن ۱۶۰۰ متر است .
   دوم آنکه ، ایشان گفتند بیشتر دارندگان زمین بیرون محدوده از اعضای تعاونی های مسکن هستند که بالغ بر ۲۳ هزار نفر می شوندو بار جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفری را به شهر خواهند افزود. که امکان بارگذاری این جمعیت انبوه درون شهر تهران وجود ندارد . خوب با این حساب اگر زمین ما بیرون محدوده باشد و اگر قرار باشد دولت معوضی بدهد این معوض بیرون محدوه شهر تهران خواهد بود.

   من در همین جا از دوستانی که در شهرداری آشنایی دارند خواهش می کنم کمک کنند تا بتوانیم استعلامی از وضعیت زمین تعاونی بگیریم که آیا درون یا بیرون محدوده است ؟

   شاد و سرافراز باشید
   خسروی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *